All-Americans

Baseball
1986    Jerry Kutzler, 2nd Team
1987    Jerry Kutzler, 2nd Team
1988    Rick Dunnum, 2nd Team
1989    Dave Niemeyer, 2nd Team
1989    Shawn Jorgenson, 3rd Team
1991    Malvin DeJesus, 2nd Team
1992    Bill Holman, 2nd Team
1993    Denny Gomez, 3rd Team
1994    Denny Gomez, 1st Team
2002    Jaime Borruel, Honorable Mention
2003    Ryan Lupul, Honorable Mention
2004    Edgar Galindo, Honorable Mention
2004    Tyler Piatz, Honorable Mention
2005    Jesus Cortez, Honorable Mention
2005    Dan Mell, Honorable Mention
2005    Angel Santiago, Honorable Mention
2006    Dan Mell, Honorable Mention
2006    Angel Santiago, Honorable Mention
2006    Ryan Jimenez, Honorable Mention
2006    Joey Sandercock, Honorable Mention
2009    Micah Spencer, 1st Team
2009    Chris Wedel, Honorable Mention

Men's Basketball
1970    Eric Otto
1971    Eric Otto
1981    Gerald Reece
2003    Jason Beall, Honorable Mention
2005    Danny Lund, Honorable Mention
2006    Norman Prather, Honorable Mention
2007    Ryan Norman, 2nd Team
2007    Jacob Spielbauer, Honorable Mention
2009    Kris Miller, Honorable Mention
2010    Kris Miller, Honorable Mention
2012    Alan Douglas, 2nd Team
2013    Brandon Beasley, 1st Team
2013    Keith Steffeck, 1st Team
2014    Blake Walker, 3rd Team
2015    Alec Schwab, Honorable Mention
2016    Steven Roundtree, 3rd Team
2016    Brady Burford, Honorable Mention

Women's Basketball
1975    Jan Irby
1976    Susie Kudrna
1979    Glenda Poock
1981    Becky King, 1st Team
1981    Rae White, 2nd Team
1982    Lori Myers, 1st Team
1982    Lori Busch, Honorable Mention
1982    Rae White, Honorable Mention
1983    Leslie Spencer, 1st Team
1986    Becky Inman, 2nd Team
1987    Becky Inman, 1st Team
1991    Nicki Baldwin, 1st Team; AWSF
2009    Christa Subbert, Honorable Mention
2010    Christa Subbert, Honorable Mention
2011    Christa Subbert, 3rd Team
2012    Orielle Thomas, Honorable Mention
2013    Orielle Thomas, Honorable Mention
2016    Alyssa Phillips, Honorable Mention

Men's Bowling
2011    Sean Rangel, 2nd Team; NCBCA
2012    Sean Rangel, 2nd Team; NCBCA
2012    Sean Rangel, 1st Team; NAIA
2013    Cameron Foster, 1st Team; NAIA
2013    Cameron Foster, 2nd Team, NCBCA
2013    Cameron Foster, Honorable Mention, BWAA
2014    Cameron Foster, 2nd Team; NAIA
2014    Cameron Foster, Honorable Mention Team, NCBCA

Women's Bowling
2012    Breanne Underwood, 2nd Team; NAIA
2016    Stephanie Adams, 2nd Team; NAIA

Football
1959    Jack Boender
1974    Bill Cronin
1975    John Jenkins, 1st Team
1975    Jim Dulin, 2nd Team
1975    Jeff Parsons, Honorable Mention
1975    Gail Gustafson, Honorable Mention
1975    Mike Mitchell, Honorable Mention
2001    Donald Carpenter, Honorable Mention
2001    AJ Novak, Honorable Mention
2002    AJ Novak, 2nd Team
2003    Chas Ryan, Honorable Mention
2004    James Fountaine, 2nd Team
2004    Chas Ryan, Honorable Mention
2004    Andy Stokes, Honorable Mention
2006    Clint Peery, Second Team; Don Hansen's
2006    James Jackson, Honorable Mention; Don Hansen's
2007    Clint Peery, Honorable Mention; VSN
2007    James Jackson, Honorable Mention; VSN
2008    Steven Dawley, 1st Team; AFCA
2008    Andrew Dean, 2nd Team; VSN
2009    Dale Woods, 2nd Team; VSN
2010    Steven Dawley, 1st Team; AFCA
2010    Steven Dawley, 1st Team; VSN
2010    Dale Woods, Honorable Mention; VSN
2011    Damon Harrison, 3rd Team; Beyond Sports Network
2011    Mason Woods, 3rd Team; Beyond Sports Network
2013    Nick DiMarco, 3rd Team; Beyond Sports Network
2014    Hea Tuifua, 2nd Team, AFCA
2015    Hea Tuifua, 1st Team, AFCA

Women's Golf
2014    Demi Coertze, 3rd Team
2015    Maggie Yang, Honorable Mention
2016    Demi Coertze, 2nd Team

Men's Soccer
2006    Tugberk Tekdemir, Honorable Mention

Women's Soccer
2001    Shay Hansen, Honorable Mention
2001    Kristen Tesch, Honorable Mention
2002    Trisha Merrill, Honorable Mention
2003    Trisha Merrill, Honorable Mention
2004    Trisha Merrill, Honorable Mention

Softball
1984    Tracy Stabbe, 2nd Team
1996    Stephanie Tharp, 3rd Team
1997    Sue Spielbauer, 2nd Team
1997    Amy Kelce, 2nd Team
2001    Megan Bumann, 3rd Team
2003    Jessica Brewer, Honorable Mention; NAIA
2005    Steph Christner, Honorable Mention; NAIA
2005    Steph Christner, 1st Team; NFCA
2007    Whitney Godwin, 2nd Team; NFCA
2007    Meghan Oden, 2nd Team; NFCA
2007    Meghan Oden, 2nd Team; NAIA
2007    Ashley Brant, 2nd Team; NAIA
2008    Tyanna Helton, 1st Team; NAIA
2008    Tyanna Helton, 2nd Team; NFCA
2009    Tyanna Helton, 2nd Team; NAIA
2009    Tyanna Helton, 2nd Team; NFCA
2010    Tyanna Helton, 1st Team; NAIA
2012    Khyia Lewis, 2nd Team; NFCA
2012    Khyia Lewis, 2nd Team; NAIA
2012    Jennifer Whitehead, Honorable Mention; NAIA
2014    Brittanee Grove, 1st Team; NAIA
2014    Brittanee Grove, 1st Team; NFCA

Volleyball
2003    Cassie Milder, Honorable Mention
2004    Beckie Shoemaker, Honorable Mention
2004    Jess Walker, Honorable Mention
2007    Sheila Mercado, Honorable Mention
2008    Sheila Mercado, Honorable Mention

Men's Track and Field
1985    Derrick Newton, 8th, 100-Meter Dash (Outdoor)
1994    Pat Pilgrim, 1st, Long Jump (Outdoor)
2002    Torain Howard, 6th, 100-Meter Dash (Outdoor)
2010    Javaras Thomas, 4th, Triple Jump (Indoor)
2010    Javaras Thomas, 2nd, Triple Jump (Outdoor)
2013    Jalen Wilson, 3rd, Long Jump (Indoor)
2013    Jalen Wilson, 2nd, Long Jump (Outdoor)
2014    Alex Edwards, 5th, 600-Meter Run (Indoor)
2015    Alex Edwards, 4th, 600-Meter Run (Indoor)
2015    CJ Watts, 8th, 400-Meter Dash (Indoor)
2015    Derek Seddon, 4th, Discus (Outdoor)
2015    Cornelius McCastle, 7th, High Jump (Outdoor)
2016    Derek Seddon, 7th, Shot Put (Indoor)
2016    Derek Seddon, 2nd, Discus (Outdoor)

Women's Track and Field
1985    Renee Addison, 2nd, 400-Meter Dash (Outdoor)
1986    Desiree Orwig, 7th, 4x400-Meter Relay (Outdoor)
1986    Angie Thompson, 7th, 4x400-Meter Relay (Outdoor)
1986    Deshay Addison, 7th, 4x400-Meter Relay (Outdoor)
1986    Renee Addison, 7th, 4x400-Meter Relay (Outdoor)
1987    Desiree Orwig, 7th, 400-Meter Hurdles (Outdoor)
1987    Desiree Orwig, 2nd, Heptathlon (Outdoor)
1988    Desiree Orwig, 400-Meter Hurdles (Outdoor)
1988    Desiree Orwig, 2nd, Heptathlon (Outdoor)
1994    Arlene Truss, 1st, Shot Put (Outdoor)
1995    Arlene Truss, 2nd, Shot Put (Indoor)
1995    Arlene Truss, 6th, Shot Put (Outdoor)
2006    Na Onka Mixon, 6th, Triple Jump (Outdoor)
2009    Katie Burnett, 5th, 3,000-Meter Race Walk (Indoor)
2009    Katie Burnett, 5th, 3,000-Meter Race Walk (Outdoor)
2010    Katie Burnett, 2nd, 3,000-Meter Race Walk (Indoor)
2010    Katie Burnett, 4th, 5,000-Meter Race Walk (Outdoor)
2011    Katie Burnett, 2nd, 3,000-Meter Race Walk (Indoor)
2011    Katie Burnett, 3rd, Javelin (Outdoor)
2011    Katie Burnett, 3rd, 5,000-Meter Race Walk (Outdoor)

Wrestling
1974    Linn Crawn, 1st, Heavyweight
1977    Gary Wood, 3rd, 142
1979    Gary Wood, 1st, 150
1979    Mike Burggraff, 6th, 190
1979    Andy Davidson, 7th, 177
1980    Mike Burggraff, 8th, 190
1987    Dave McLaughlin, 8th, 158
1988    Dave McLaughlin, 2nd, 150
2002    Ivan Sanchez, 5th, 125
2002    Joe Robinson, 5th, 174
2002    Donnie Davis, 5th, 184
2003    Joe Evano, 1st, 184
2003    Joe Robinson, 4th, 174
2003    Fidel Gonzalez, 5th, 125
2003    Fritzler Dorisca, 5th, 197
2003    Ryan Guffey, 6th, 165
2004    Joe Robinson, 3rd, 184
2004    Darren Cotton, 4th, 149
2004    Abel Trujillo, 4th, 157
2004    Fidel Gonzalez, 7th, 125
2005    Darren Cotton, 2nd, 149
2005    Abel Trujillo, 5th, 174
2005    Billy Exline, 6th, 125
2005    Kendall Horrocks, 7th, 125
2005    Ryan Guffey, 7th, 165
2006    Darren Cotton, 3rd, 149
2006    Abel Trujillo, 3rd, 174
2006    Nate Stirgus, 7th, 165
2007    Darren Cotton, 2nd, 149
2007    Nate Stirgus, 6th, 165
2007    Abel Trujillo, 6th, 174
2007    Chauncey Coleman, 7th, 285
2008    Jordan Wall, 3rd, 285
2008    Shamar Haynes, 7th, 125
2008    Edgar Haynes, 7th, 141
2010    Matt Chustz, 3rd, 125
2011    Eric Burgey, 5th, 149
2012    Eric Burgey, 1st, 149
2012    Carey Cloud, 8th, 149
2013    Kyle Soderblom, 7th, 197
2014    Scottie Bonds, 3rd, 133
2015    Scottie Bonds, 3rd, 141